Agility wordt ook wel behendigheid genoemd en is een van de vele sporten die je samen met je hond kan doen. Bij agility is het de bedoeling dat je samen met je hond een parcours van verschillende hindernissen doorloopt. Je kunt het parcours een beetje vergelijken met springen in de paardensport.

Waarom agility met je hond zo leuk is om te doen
Na een drukke werkdag samen met je hond buiten lichamelijk en mentaal bezig zijn – voor mij de ultieme manier om te ontspannen en mijn energie weer op te laden, voor mijn hond een mooie manier om zijn energie kwijt te raken en moe en voldaan de dag af te sluiten. Daarom wil ik jou vandaag meenemen in de wereld van agility en waarom het zo leuk is om te doen met je hond!
Hoe oud moet je een hond zijn voor agility?
In principe kan je met elke hond agility of behendigheid doen als hij of zij oud genoeg is, minimaal 18 maanden, lichamelijk gezond, en in staat is om te rennen en springen.
Hoe begin je met agility?
Door heel Nederland zijn er commerciële hondenclubs, kynologische hondenclubs en verenigingen waar je agility met je hond kan doen. Er zijn agility cursussen voor beginners, maar ook trainingsgroepen voor mensen die wedstrijden lopen of willen gaan lopen.
Heb je nog nooit eerder agility met je hond gedaan? Ik kan je aanraden om het een keer uit te proberen. Veel hondenscholen bieden beginnerscursussen aan. Je kan via de Raad van Beheer naar clubs zoeken die lessen aanbieden. In principe kan iedereen starten met een beginners cursus. Wel is het is handig als je hond de basis-gehoorzaam goed beheerst zoals een blijf commando. Tijdens je eerste les zul je zelf uitleg krijgen over de spelregels van agility en begin je vaak met het aanleren van het recht vooruit over een hindernis springen. Verwacht niet te veel van jezelf en je hond tijdens de eerste lessen. Agility is een sport waar je nooit uitgeleerd bent en het vraagt uithoudingsvermogen en tijd van mens en hond om alle hindernissen goed genoeg onder de knie te krijgen.
Als je begint aan agility zul je zien dat het niet alleen maar erom gaat om je hond te laten begrijpen dat hij over hindernissen moet springen, hem aan te leren hoe hij een slalom moet gaan lopen of hoe hij door een tunnel loopt, maar dat je zelf ook moet leren hoe jij je hond aanstuurt en hoe belangrijk je lichaamstaal en bewegingen zijn voor de hond.
Agility voor de hond: Zowel mentaal als ook fysiek een uitdaging
Ik vind het belangrijk dat mijn hond gelukkig, moe en voldaan is want dan heb ik thuis een ontspannen en gezellig huisgenootje. Agility zorgt ervoor dat mijn hond een moe en voldaan gevoel heeft. Honden, net zoals wij mensen, hebben zowel mentale als ook fysieke uitdaging nodig. Mentale uitdagingen voor een hond kan van alles zijn, het aanleren van een nieuwe trucje of commando, het snuffelen naar koekjes in een snuffelmat of het wandelen door een drukke winkelstraat. Fysieke uitdaging voor een hond is lichamelijke inspanning, zoals een lange boswandeling of hike of hardlopen met het baasje.
Naar mijn mening combineert agility deze twee aspecten op een erg leuke manier. Je hond moet goed kijken naar jouw aanwijzingen, commandos opvolgen en nadenken om te begrijpen welk obstacle hij moet nemen en dit allemaal het liefst zo snel mogelijk, rennend. Je hond wordt dus zowel mentaal als ook fysiek lekker moe.
Voor mij is dit de perfecte manier om mijn hond gelukkig te maken. Ik heb overdag een kantoorbaan en ik verwacht dan ook dat hij overdag veel slaapt. S’avonds tijdens de training kan hij al zijn energie kwijt en de volgende dag is hij dan ook weer blij als hij op kantoor lekker kan bijkomen en de hele dag kan ‘verslapen’.

Lees ook: De beste stofzuiger voor huisdieren
Agility voor de baas: Ontspan en zet werk uit je hoofd
Maar agility is niet alleen maar voor mijn hond een uitlaatklep, ook voor mij is het een fijne manier om werk uit mijn hoofd te zetten. De trainingen en wedstrijden zijn in de buitenlucht, frisse lucht en buiten zijn doet mij goed na een hele dag op kantoor door te hebben gebracht. Op het veld moet ik zelf goed nadenken en de volgorde van obstacles onthouden, me zelf inspannen en met mijn hond mee rennen en heb ik dus helemaal geen tijd om over mijn werk na te denken of te piekeren over andere dingen.
Ik vind het heerlijk om lekker naar andere hondjes en hun baasjes te kijken, als ik aan de beurt ben helemaal te focussen op mijn trainingssequenties, mijn hond gelukkig te zien en zelf gewoon even aan niks anders dan aan agility te denken. Op het hondenveld heb ik het met andere mede-cursisten over hele andere onderwerpen dan op kantoor en is het alsof ik tijdelijk in een andere wereld duik.
Dit is voor mij de ultieme manier van ontspannen en uitschakelen. Na een training kom ik dan ook energiek en ontspannen thuis!

Agility is goed voor hond en baas: versterk de band met je hond
En agility is nog meer dan alleen maar leuk voor hond en baas afzonderlijk van elkaar. Je doet het echt samen, dus je wordt een (nog veel beter) team met je dier! Agility is dus goed voor honden en voor jezelf!
Ik zelf ben begonnen met agility toen mijn dwergpoedel Boris 1,5 jaar oud was. We zijn gestart met 1 keer in de 2 weken trainen om de basis onder de knie te krijgen. Inmiddels trainen we 2 keer per week en hebben wij ook al een aantal wedstrijden gelopen. Door agility zijn wij een nog beter team geworden – Boris vertrouwd volledig erop dat een hindernis zoals de wip niet eng is als ik er maar bij ben en samen met hem het parcours doorloop! Hij is volledig gefocust op mij tijdens het trainen. Het maakt hem niet uit of en hoeveel honden er naast hem staan, lopen of blaffen – hij blijft bij mij omdat hij niks leuker vindt dan samen het parcours te doorlopen en te trainen.
Ook tijdens een wedstrijd, in een onbekende, spannende omgeving met heel veel toeschouwers, extra veel geluid en heel veel andere honden kan hij de focus behouden. Heelrijk om te zien.
Tijdens wandeling oefen ik ook onderdelen van het agility parcours door de natuur gebruiken, zo stuur ik hem bijvoorbeeld om bomen heen of laat hem op omgevallen boomstammen klimmen of erover heen springen. Al die leuke dingen samen doen zorgen ervoor dat hij niet alleen maar tijdens de training, maar ook in het alledaagse leven echt op me vertrouwd en mij boven andere prikkels verkiest. Ik ben leuker dan andere honden of een rennend konijn en hierdoor kan ik hem op veel plekken loslaat en er op vertrouwen dat hij goed naar mij luistert.
Lees ook: Canumi: Super gezonde vistoppers voor je hond!
Probeer het zelf!
Dus al met al, is agility echt ideaal om te werken aan de band met je hond, lekker te ontspannen en ervoor te zorgen dat je hond gelukkig en voldaan door het leven gaat. Ik kan iedereen agility aanraden die graag sportief met zijn hond bezig wil zijn! Lijkt het je te ingewikkeld of ben je niet zo goed ter been, of is je hond een wat minder sportief type? Kijk dan ook even naar hoopers, het is vergelijkbaar met agility maar minder belastend voor hond en baas en ik zie veel senior honden die in hun jeugd agility gedaan hebben overstappen op Hoopers.
Wil je meer te weten komen over agility (of hoopers) of zien hoe het eruit ziet als professionele agility handlers een parcours lopen? Hier een paar leuke links:
World Championship Agility 2023 in Tsjechië
Next up: World Championship Agility 2024 in België
Raad van Beheer FCI Agility
Raad van Beheer Hoopers

Vanessa
Deze blog is geschreven door Vanessa. Een actief hondenbaasje van grote dwergpoedel Boris. Samen doen ze agility en daarnaast doet Vanessa de opleiding tot hondeninstructeur.
Volg ze op Instagram